Akcesoria niezbędne do montażu dachu

Mając na myśli budowę dachu, najczęściej wymieniamy jedynie rodzaj pokrycia i więźbę dachową. Jednak to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze cała gama akcesoriów, które pomogą nam prawidłowo wykonać zadaszenie nowego domu. Sprawią one również, że będzie się prezentowało estetycznie i spójnie, a konserwacja i wymiana go nie będzie konieczna przez kilka dobrych lat.

Co położyć na dach?

Najpierw zastanówmy się nam tym, jakie pokrycie dachowe wybrać. Od tego będzie zależało, jakie akcesoria staną się niezbędne do montażu zadaszenia. I tak, na pierwszy plan wysuwa się blachodachówka dostępna w modułach i arkuszach oraz w szerokiej gamie kolorów. Te cechy sprawiają, że w Polsce to właśnie ona najczęściej zdobi nowoczesne domy. Jej cena nie jest wygórowana, a jakość i wygląd sprawiają, że wpasuje się w krajobraz każdej okolicy.

Innym, trochę mniej znanym, ale coraz częściej wybieranym zadaszeniem jest blacha trapezowa. Tańsza od poprzedniczki i nie tak elegancka, dlatego nie nada się na każdy dom. Oprócz wcześniej wspomnianych materiałów na dach, możemy jeszcze wybrać gont bitumiczny lub dachówki ceramiczne, ale te dwa poszycia powoli odchodzą w zapomnienie z uwagi na cenę i małą trwałość.

Akcesoria do montażu dachu

Kiedy na naszym dachu zagości blachodachówka, akcesoria potrzebne do wykończenia go, to między innymi gąsior modułowy, struktonit oraz rynny, śniegołapy i wyłaz dachowy. Ten ostatni jest bardzo ważny, ponieważ stanowi on o bezpieczeństwie domowników w razie pożaru, ale i ułatwia wyjście na dach, by sprawdzić stan poszycia lub wyczyścić komin.

Gąsior modułowy zabezpiecza panele dachu, sprawia, że ten się wentyluje i zapewnia piękne wykończenie zadaszenia. Struktonit możemy wybrać, gdy chcemy zakryć wystające krokwie lub po prostu elegancko podkreślić komin, kominek wentylacyjny lub okolice, w której zamontowana jest instalacja rynnowa.

Konserwacja dachu

Wybierając trwały dach, jego konserwacja nie jest konieczna. Natomiast takie elementy jak rynny czy śniegołapy, jej wymagają, dlatego warto dokonywać przeglądu tych części dachu co najmniej dwa razy w roku. Dobrze jest wtedy umyć dach i rynny myjką ciśnieniową, która wymyje liście, ziemię i piasek oraz inne zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz