Blachodachówka na rąbek to jedno z najpopularniejszych poszyć dachowych wykonywanych z blachy. Najczęściej stosuje się ją do pokrywania nowoczesnych domów, w których estetyka i funkcjonalność gra pierwsze skrzypce. Co sprawia, że to właśnie ten rodzaj blachodachówki cieszy się dużą popularnością? Sprawdzimy to w tym artykule.
Blachodachówka na rąbek – właściwości
Ten rodzaj zadaszenia z blachy jest coraz częściej wybierany z uwagi na design i dopasowanie do innowacyjnych projektów domów. Ma swoje plusy i minusy, dlatego poznanie jego właściwości może ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Przede wszystkim, jeśli chcemy cieszyć się wytrzymałym pokryciem, wybierzmy blachę na rąbek, ale kiedy zależy nam na wyciszonym dachu, warto wykonać izolację, która obniża przepuszczalność dźwięków z zewnątrz. Mowa o odgłosach wiatru, gradu i padającego deszczu.
Blachodachówka na rąbek cechuje się długą żywotnością i eleganckim wyglądem. Decydując się na ocynkowaną wersję blachy, nie musimy obawiać się, że zacznie rdzewieć. Warto również wspomnieć, że sposób pozyskiwania owego poszycia to zaawansowane procesy produkcyjne zapewniające blasze zerową kruchość oraz podatność na odkształcenia i zarysowania.
Blachodachówka na rąbek a styl domu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ten rodzaj blachy stosuje się w przypadku nowoczesnych budynków. Profil, kolor i fason tej blachodachówki sprawia, że perfekcyjnie wpasowuje się ona w bryłę domu, rynny i gąsiory. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić na pokryciu, a cena tego zadaszenia wydaje się nam wygórowana, dobrą alternatywą będzie blacha trapezowa.
Tego rodzaju blacha na dach jest jednym z najtańszych pokryć, ale jest również bardzo wytrzymała i prosta w swoim designie. Dzięki palecie kolorów RAL, w której większość producentów oferuje wyrobienie blachy trapezowej, barwę zadaszenia idealnie wkomponujemy w elewację i inne części swojego domu. Na przykład w Glinmet możesz znaleźć wiele rodzajów blachy trapezowej i wybrać jej odcień dzięki wcześniej wspomnianej palecie.