Docieplenie budynku – co warto wiedzieć?

W dobie stale rosnących rachunków za ogrzewanie, konieczne staje się szukanie skutecznych sposobów na oszczędzanie. Najlepszym rozwiązaniem okazuje termomodernizacja, która znacząco minimalizuje nadmierną utratę ciepła z budynku. Warto wiedzieć, że prawidłowe ocieplenie budynku pozwala nam zmniejszyć koszty nawet o połowę. Jak wiadomo, ściany zewnętrzne to elementy obiektu, przez które ucieka najwięcej ciepła, dlatego warto zainwestować w ich dokładne zabezpieczenie.

Docieplenie budynku – jaki materiał wybrać?

Najczęściej docieplenie polega na pokryciu ścian zewnętrznych budynku odpowiednimi materiałami. Do tego celu stosuje się styropian, wełnę mineralną lub skalną. Niestety pomimo zbliżonych parametrów izolacyjnych, ich wybór w głównej mierze uzależniony jest od indywidualnych potrzeb inwestora.

Każda technologia jest inna i wymaga odpowiednich materiałów do realizacji danych projektów. W niektórych przypadkach sprawdzi się styropian a do innych natomiast tylko i wyłącznie wełna mineralna. Trzeba wiedzieć, że nie ma możliwości ich naprzemiennego stosowania.

Wełna mineralna jest niezwykle elastyczna, co wpływa na jej dużą atrakcyjność. Nie dość, że szczelnie to jeszcze w bardzo łatwy sposób wypełnia określone miejsca. Dodatkowo materiał ten charakteryzuje się wysoką ognioodpornością i podatnością na działanie wysokiej temperatury.

Jedynym czynnikiem, który wpływa na jej niekorzyść to to, że jest nieodporna na wilgoć a to powoduje rozwój grzybów i pleśni. Drugim dość często wykorzystywanym produktem na docieplenie budynków jest styropian. W porównaniu do wełny mineralnej jest całkowicie nieprzepuszczalny i posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.

System ociepleń – co wchodzi w jego skład?

Jeżeli chcemy, aby izolacja ścian spełniała swoje zadanie, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem odpowiedniego systemu produktów. Są to:

  • zaprawa do mocowania płyt termoizolacyjnych,
  • płyty termoizolacyjne (styropian, wełna mineralna lub skalna),
  • masa klejowa,
  • preparat gruntujący,
  • łączniki mechaniczne,
  • zaprawa lub masa tynkarska,
  • farba elewacyjna,
  • materiały wykończeniowe (taśmy, listwy, szyny itd.).

Więcej na stronie: https://termobud.com.pl.