Pompy ciepła to ostatnio jeden z najoszczędniejszych i najbardziej ekologicznych sposobów uzyskiwania ciepłej wody i ogrzewania budynku. Dużym atutem jest, że rozwiązanie to możemy zastosować zarówno na etapie budowy domu, jak i tego już zamieszkałego. Są niezwykle bezpieczne, energooszczędne i co ważne – nie produkują spalin do otoczenia. Na czym konkretnie polega ich działanie?
Jak działają pompy ciepła?
Na samym początku warto przede wszystkim podkreślić, że pompy ciepła to technologia, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy z roku na rok wzrasta zanieczyszczenie środowiska. Powietrze, którym oddychamy jest dalekie od ideału. Dlatego sięgając po ekologiczne technologie możemy w dużym stopniu przyczynić się do jego poprawy.
Do funkcjonowania nie potrzebują stałego dostarczania węgla, drewna czy gazu, więc nie wydzielają żadnych szkodliwych związków. Jedyne do czego muszą mieć dostęp to energia elektryczna. Zasilone nią pobierają energię z gruntu, wody lub powietrza i w ten sposób ogrzewają pomieszczenia.
Pompy ciepła – ekologia i oszczędność
Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania nie jest łatwy, zarówno w przypadku posiadaczy domu, jak i tych na etapie planowania budowy. Możliwości jest wiele i tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Na rynku wyróżnić można obecnie – tradycyjny piec węglowy, ekogroszek, kocioł olejowy, pompa ciepła czy gaz. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, trzeba przemyśleć, co nas interesuje i jakie mamy oczekiwania.
Pompy ciepła to idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Dostępność ofert u producentów pozwala perfekcyjnie dobrać urządzenie, zgodnie z naszymi potrzebami. Warto stawiać na ekologiczne rozwiązania, bo dzięki temu dąży się do wycofania tradycyjnego ogrzewania. Dodatkowo koszty ogrzewania pompą ciepła są zdecydowanie niższe niż w przypadku kotłów olejowych czy ekogroszku.
Jeśli chcemy jeszcze bardziej zmniejszyć rachunki za ogrzewanie świetnym sposobem będzie zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła da ogromne korzyści, takie jak samowystarczalność, a także niezależność od podwyżek cen prądu, ropy, gazu czy innych surowców wykorzystywanych do wytwarzania ciepła. Dlatego nie warto się wahać i jak najszybciej postawić na odnawialne źródła energii.