Testowanie oprogramowania komputerowego stało się ostatnio jednym z najbardziej popularnych zawodów. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą tego, że branża IT prężnie się rozwija, co gwarantuje stabilność zatrudnienia, a także wysokie zarobki. Wszystko to wpływa na trend zmiany i przebranżowienia na środowiska testerskie.
Szkolenia ISTQB, które kończą się egzaminem ISTQB są doskonałą propozycją nie tylko dla osób, które szukają swojej pierwszej pracy jako testerzy, ale też dla tych, którzy zaryzykowali przebranżowienie. Certyfikat ISTQB jest ceniony na całym Świecie, więc z pewnością warto mieć go w swoim CV. Szukając pracy, spotykamy się w ogłoszeniach zazwyczaj z informacją, iż certyfikat jest “mile widziany”, jednak bywają też takie ogłoszenia, w których jest on “wymagany”. Wszystko oczywiście zależy od firmy i projektu, do których się rekrutujemy. Egzamin ISTQB z poziomu podstawowego skierowany jest do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z testowaniem. Podejście do niego pozwala poznać wiele zagadnień, zrozumieć je i po otrzymaniu pracy, wprowadzać w życie. Egzaminu nie trzeba wcale poprzedzać szkoleniem, jednak warto to zrobić, gdy jest to nasze pierwsze zetknięcie ze światem testerskim, pomoże to szybciej wdrożyć się w te zagadnienia.
Egzamin ISTQB poziom podstawowy oparty jest na Sylabusie ISTQB. Sylabus jeszcze do niedawna był nieco przestarzały, jednak w 2018 roku został odświeżony i obejmuje najbardziej aktualne zagadnienia. Przygotowanie do egzaminu to nie tylko zapoznanie się z sylabusem, to również przerabianie pytań, które na egzaminie mogą się pojawić. Egzamin ISTQB poziom podstawowy składa się z 40 pytań, na które można odpowiadać w języku polskim lub angielskim. Warunkiem uzyskania wyniku pozytywnego jest poprawne odpowiedzenie na 26 pytań, co daje 65%. Wszystkie pytania są jednokrotnego wyboru. Egzamin w języku polskim trwa godzinę, jednak jeśli słuchacz wybierze wersję językową, wówczas przysługuje mu dodatkowe 15 minut. Podczas trwania egzaminu, każdy z słuchaczy ma swobodny dostęp do słownika języka angielskiego.
Jeśli egzamin wykonywany jest na komputerze, wynik pokazuje się od razu. Jeśli jednak była to wersja papierowa, wówczas termin ten może wydłużyć się do 5 dni roboczych.
Mimo, iż zdanie egzaminu ISTQB poziom podstawowy polecane jest dla osób, które są na początku swojej kariery zawodowej, to warto nie zapominać również o osobach, które już pracują na stanowisku testera. Zdanie egzaminu to potwierdzenie wiedzy, które cenne jest nie tylko dla osoby, która do egzaminu przystąpiła, ale też dla pracodawcy. Widzi on, że posiadamy umiejętności na danym poziomie i zależy nam na tym, żeby to potwierdzać i mieć certyfikat. Dodajmy, że po zdaniu egzaminu na poziomie podstawowym, przystąpić możemy do kolejnych poziomów certyfikacji. Wszystko zależy od tego, co chcemy zrobić ze swoją karierą testera. Kolejne etapy szkoleń i egzaminów są w pewien sposób stworzone do pewnych stanowisk, a więc udział na nich, będzie skierowany do konkretnych osób. Z pewnością uczestnictwo w każdym szkoleniu, jest dodatkowym atutem przy poszukiwaniu nowej pracy, ale też w sytuacji awansu lub podwyżki.