Mała firma – duży problem. Czyli, jak poradzić sobie z cyber zagrożeniami

Prowadząc małą firmę ma się naprawdę wiele pracy. Wbrew pozorom często jest jej więcej, niż gdyby się zarządzało większą korporacją, gdyż wtedy ma się do pomocy sporą liczbę osób. A w przypadku małej działalności wszystkiego trzeba dopilnować samodzielnie. Na każdego przedsiębiorcę czeka wiele zagrożeń, choćby cyber zagrożeń. Ale jak sobie z nimi poradzić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Po pierwsze: świadomość

Na samym początku trzeba zdawać sobie sprawę, że cyber zagrożenia istnieją i są bardzo niebezpieczne. Zatem nikt z nas nie może ich bagatelizować, uważając, że jego ten problem nie dotyczy. Także małe firmy, a może przede wszystkim one, narażone są na hakowanie, wszak większość właścicieli nie specjalnie dba o zabezpieczenia w sieci, a często nawet nie ma zainstalowanego na komputerze czy laptopie programu antywirusowego. A on jest niezbędny. Zatem należy mieć świadomość, że wystarczy tylko jeden zły ruch, a zasadniczo kliknięcie, by już stracić dostęp do swojego konta czy też ważne dokumenty, a to naraża Was na duże straty finansowe. Zatem pomyślcie o zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego, które summa summarum wcale nie są kosztowne. Antywirusa możecie zakupić już za 50 zł, a te za około 200 zł dają już naprawdę bardzo dobre zabezpieczenie i stałe aktualizacje bazy danych potencjalnych zagrożeń.

Po drugie: wiedza i umiejętności

Bądźmy szczerzy, wielu z nas nie wyobraża sobie braku dostępu do sieci, a jednocześnie nie wiele wie o zagrożeniach czyhających na każdym kroku. Dlatego też warto wiedzieć, że jest ich sporo i przestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby, by wyłudzić pieniądze. Czasami przysyłane są e-maile, w których oszuści podszywają się pod Wasz bank. Niestety wystarczy tylko kliknąć w link i zalogować się, by stracić wszystkie pieniądze. Nawet jeżeli sądzicie, że ten problem Was nie dotyczy, to musicie zdawać sobie sprawę, że jesteście w błędzie i to dużym. Przestępcy tworzą bliźniaczo podobne strony bankowe, dlatego o błąd jest naprawdę łatwo. Zatem każdy z Was powinien na bieżąco śledzić zagrożenia, choć oczywiście jest to zajęcie czasochłonne, a jeżeli nie macie zwyczajnie czasu, to nim wejdziecie w link w e-mailu dokładnie zastanówcie się i sprawdźcie nadawcę.

Po trzecie: przyda się pomoc

Możecie się dwoić i troić, a także bardzo uważać, ale każdemu może zdarzyć się popełnić błąd. Dlatego jeżeli wiele spraw załatwiacie przez Internet, a także jeżeli korzystacie z bankowości internetowej, to powinniście skorzystać z pomocy profesjonalistów. Na rynku jest naprawdę sporo firm IT, ale koniecznie znajdźcie taką z doświadczeniem, która zatrudnia najlepszych profesjonalistów. Warto jeszcze sprawdzić opinie w sieci. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że jesteście chronieni. Specjaliści zajmą się nie tylko zainstalowaniem odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, ale także zadbają o Wasze komputery, a w razie konieczności dokonają napraw czy bieżących przeglądów. Tutaj doskonałym wyborem jest szeroko rozumiany outsourcing informatyczny.

Po czwarte: szkolić, uczyć i wymagać

Jeżeli działacie jako firma jednoosobowa, to choć pracy macie w bród, to nadal zarządzacie swoimi działaniami, co nie jest takie trudne, wszak mając wiedzę o zagrożeniach w sieci możecie starać się ich unikać, szczególnie że wiecie doskonale, że popełniając błąd, jego konsekwencje odczujecie na własnej skórze. Ale sytuacja nie jest już taka prosta, gdy zatrudniacie pracowników. Wtedy też musicie pamiętać, aby odbyli oni szkolenie z zagrożeń w sieci. Powinni posiadać realne umiejętności, jak radzić sobie z zagrożeniami i jak nie popełnić błędów. Wiele firm IT prowadzi szkolenia z tego zakresu dla pracowników. Dlatego warto skorzystać z takiej opcji, dzięki temu nie musicie się obawiać, że błąd pracownika spowoduje straty w firmie.

Błędy „chodzą po ludziach” i to bardzo często, ale skoro mamy możliwości ich unikać, to koniecznie powinniśmy się tego trzymać. Nie sztuką jest uczyć się na błędach, lecz sztuką jest nie dopuścić do ich popełnienia. Nie inaczej sytuacja wygląda przy prowadzeniu własnej firmy. Dlatego też zachęcamy Was, abyście zapobiegali cyber zagrożeniom i nie dali się oszukać, wszak zagrożenia czekają na was na każdym kroku, a z roku na rok jest ich coraz więcej.