O czym pamiętać podczas montażu blachodachówki?

Szukając solidnego i zarazem estetycznego materiału na pokrycie dachowe, dobrze rozważyć blachodachówkę. Nie tylko pozwala na osiągnięcie ładnego efektu wizualnego, ale także doskonale chroni dach i sam budynek. Jeśli zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie i planujemy przejść do montażu, warto wiedzieć, o czym pamiętać podczas prac na dachu.

Montaż blachodachówki – więźba dachowa i wkręty

Ponieważ blachodachówka należy do zdecydowanie najlżejszych materiałów przeznaczonych na dach – jej waga zazwyczaj oscyluje w okolicach 5 kg na 1 m² – nie wymaga bardzo skomplikowanego rusztowania. Konieczne jest jednak wykonanie więźby dachowej z drewnianych łat oraz kontrłat. Alternatywą może być także więźba przygotowana z profili stalowych. Najważniejsze, by poszczególne elementy były odpowiednio rozmieszczone.

Inną istotną kwestią jest zakup właściwych wkrętów. Do przykręcania blachodachówki najlepiej sprawdzają się wkręty farmerskie, gdyż są wyposażone w gumową uszczelkę. Z ich pomocą z łatwością możemy przytwierdzać arkusze blachy do więźby.

Czym ciąć blachodachówkę?

Blachodachówka jest dość łatwa w obróbce, dlatego przycinanie arkuszy do indywidualnych potrzeb nie nastręcza wiele trudności. Należy jednak nie wykorzystywać do tego szlifierki kątowej. To urządzenie mocno się nagrzewa podczas pracy, a wysoka temperatura może uszkodzić ochronną powłokę blachy i tym samym sprawić, że będzie ona narażona na powstawanie rdzy.

Do przycinania blachodachówki najlepiej używać nożyc ręcznych lub wibracyjnych. Nie tylko są bardziej precyzyjne i bezpieczne, ale także generują mniejszą ilość odpadów, w związku z czym nie będziemy marnować zbyt wiele materiału.

Montowanie blachodachówki – przygotowanie

Blachodachówkę z powodzeniem możemy zamontować sami, jednak warto wiedzieć, że powinniśmy się wcześniej odpowiednio przygotować. Odzież ochronna, wliczając w to okulary oraz grube rękawice, to element obowiązkowy. Dodatkowo trzeba się wyposażyć w miękkie obuwie, tak by w żaden sposób nie uszkodzić arkuszy.

Szukając odpowiedniego modelu blachodachówki, sprawdź https://pokrycia.pl.