Różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym

Druk uznawany jest za jeden z najważniejszych wynalazków w historii naszej cywilizacji. Od czasu jego wynalezienia, wraz z postępem technologicznym, pojawiło się wiele metod przenoszenia obrazu na papier. Obecnie do jednych z najczęściej wykorzystywanych technik należą druk cyfrowy oraz offsetowy. Na czym polega specyfika tych dwóch metod i czym się one od siebie różnią?

Druk cyfrowy – charakterystyka

Druk cyfrowy stanowi technologię bezpośrednią, gdzie przenoszenie obrazu na podłoże drukarskie odbywa się bez udziału matrycy. Jak sama nazwa wskazuje, w tym celu wykorzystuje się cyfrowe dane przenoszone za pośrednictwem komputera. Wprowadzony projekt może zostać natychmiast odwzorowany na papierze lub innym materiale. W zależności od modelu drukarki może się to odbywać w różny sposób. Jedną z powszechnie wykorzystywanych technik jest zastosowanie głowic piezoelektrycznych, za pośrednictwem których maszyna dozuje krople tuszu osadzające się na podłożu i tworzące gotowy obraz. Szybkość całego procesu stanowi jedną z największych zalet druku cyfrowego, który nie wymaga specjalnego przygotowania, dzięki czemu potrzebne wydruki możemy uzyskać „od ręki”. Zastosowanie danych komputerowych umożliwia przy tym wprowadzanie zmian do projektu w trakcie produkcji, pozwalając tym samym na personalizację wydruków, co doskonale sprawdza się np. przy drukowaniu zaproszeń, biletów lub wizytówek. Do atutów technologii cyfrowej należy również wysoka jakość obrazów i atrakcyjna cena w przypadku wydruków jednostkowych, która jednak rośnie w przypadku większych nakładów. Należy też mieć na uwadze ewentualne ograniczenia związane z formatem drukowanych materiałów oraz z podłożem, które powinno być nieco bardziej elastyczne – tradycyjnie najczęściej wykorzystuje się tu papier o różnych gramaturach. Wiele jednak zależy tu od modelu maszyny cyfrowej, na rynku dostępne są bowiem nowoczesne urządzenia, takie jak drukarki cyfrowe wielkoformatowe.

Druk offsetowy – idealny na większe nakłady

W przeciwieństwie do techniki cyfrowej, offset zaliczamy do pośrednich metod druku.

„Oznacza to, że przeniesienie obrazu na podłoże możliwe jest dzięki zastosowaniu matrycy. – Tłumaczy przedstawiciel firmy FUJIFILM Sericol Polska. – Jest to specjalna forma pokryta gumową powłoką, na której przenosi się farbę. Przed przystąpieniem do właściwego drukowania konieczne jest naświetlanie matrycy, by odpowiadała ona założeniom konkretnego projektu”.

W związku z dość skomplikowanym i czasochłonnym przygotowaniem do druku, technologia offsetowa jest bardziej czasochłonna niż cyfrowa, a także wiąże się z większymi kosztami uruchomienia produkcji. Istnieją również ograniczenia związane z możliwością wprowadzania zmian w wydrukach. Jeśli jednak planujemy drukowanie większej ilości takich samych projektów, np. ulotek, katalogów czy plakatów, to offset będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Do jego zalet należą też bogate możliwości w zakresie rodzaju podłoża, rozdzielczości i formatu wydruków. Można więc stwierdzić, że technologia cyfrowa i offsetowa to dwie uzupełniające się metody druku.