Kursy sepowskie mają za zadanie przygotowanie uczestnika do zdobycia uprawnień w zakresie dozoru oraz eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Szkolenia tego typu są organizowane przez wyspecjalizowane firmy. Mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty. Co oznaczają te nazwy, czym różnią się wymienione kursy i dla kogo są przeznaczone?
Szkolenia otwarte
Kurs tego typu jest dostępny dla wszystkich chętnych. Najczęściej decydują się na nie firmy, gdzie przeszkolenia wymaga jedynie kilku pracowników. Z tego powodu na takich szkoleniach spotykają się pracownicy z różnych przedsiębiorstw i organizacji, którzy mogą wymieniać między sobą doświadczenia zawodowe. Z góry ustala się datę zajęć, ich miejsce, program i cenę. Dlatego też uczestnicy nie mają wpływu na termin szkolenia i często odbywa się ono daleko od ich miejsca zamieszkania. Jeśli nie zbierze się minimalna wymagana liczba uczestników, termin kursu może zostać przełożony – to bardzo częsty problem.Kolejną wadą jest to, że sposób prowadzenia szkolenia nie jest spersonalizowany dla konkretnej grupy pracowników, dlatego nie dla wszystkich może okazać się ono przydatne.
Mimo kilku minusów, kursy otwarte mają też zalety. Jedną z nich jest niski koszt całkowity. Dużą wartość ma też wspomniana wyżej wymiana doświadczeń oraz możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. Zdarza się, że od razu po odbyciu szkolenia SEP można wziąć udział w egzaminie.
Takie kursy przynoszą również korzyści dla przedsiębiorstw, które wysyłają na nie pracowników. Przede wszystkim, nie wymagają one zajmowania się licznymi formalnościami. Poza tym, pozwalają sprawdzić przygotowanie organizacyjne i merytoryczne firmy organizującej kurs. Może się to później przerodzić w dalszą współpracę, na przykład w postaci szkolenia zamkniętego, o którym mowa w kolejnej części artykułu.
Szkolenia zamknięte
Kursy tego typu są przeprowadzane specjalnie dla danej firmy. To właśnie klient decyduje o ich terminie i miejscu, w którym się odbędą. Takie zajęcia są świetnym rozwiązaniem, gdy przeszkolenia wymaga większa liczba pracowników. Skoro są one dopasowane do potrzeb klienta, pozwalają również na takie wybranie tematów, aby były one jak najbardziej korzystne dla uczestników. Dodatkową zaletą jest integracja pomiędzy pracownikami biorącymi udział w szkoleniu.
Jednak znajomość innych uczestników może mieć też minusy –czasem sprawia, że pracownicy nie chcą się wypowiadać publicznie, aby nie zostać narażonym na późniejsze komentarze czy plotki. Jeśli kursy są organizowane w miejscu pracy, może być trudno skupić się i zaangażować w przeprowadzane zajęcia. Szkolenia zamknięte są atrakcyjne cenowo – tylko, jeśli klient zamierza wysłać na nie więcej pracowników – powyżej 6 osób.
Szkolenie otwarte i zamknięte – które wybrać?
Wybór szkolenia zależy od potrzeb klienta i jego pracowników, dlatego nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Ze względu na niższy koszt jednostkowy kursu otwartego, możesz na początku zdecydować się na ten wariant i sprawdzić, czy jest wystarczająco efektywny. Ale jeśli chcesz oddelegować na szkolenie większą grupę pracowników, wybierz opcję zamkniętą.
Jest wiele firm, które zajmują się organizacją szkoleń sepowskich. Jedną z nich jest Galileum – firma posiadająca wykwalifikowaną kadrę i specjalizująca się w kursach SEP. Wybór profesjonalnych usług da Ci większą gwarancję, że Twoi pracownicy wyniosą mnóstwo korzyści z odbytych szkoleń.