Używane nie zawsze znaczy gorsze!

computer-472016_960_720Ponieważ dla większości Polaków zakup nowego komputera to wciąż dość poważny problem finansowy, warto zastanowić się nad tańszymi alternatywami, jakie proponuje nam rynek sprzętu elektronicznego. Dlaczego by na przykład nie rzucić okiem na oferty komputerów używanych? Czy używane zawsze oznacza gorsze?

 

„Nowe” nie znaczy „lepsze”!

Dlaczego tak bardzo zależy nam na posiadaniu nowego sprzętu? Niektórych pociąga zapach nowości i poczucie luksusu, inni decydują się na to ze względu na fakturę VAT, a jeszcze innym zależy przede wszystkim na nienaruszonym stanie oraz gwarancji producenta. A niejednokrotnie można znaleźć na internatowej aukcji całkiem nowy laptop, wciąż objęty gwarancją, jednak za zdecydowanie niższą cenę! Kiedy zdecydować się na używany laptop? Przede wszystkim, gdy nasz budżet jest ograniczony. Ceny oferowane za sprzęt używany są naprawdę bardzo korzystne i konkurencyjne, a komputery wcale nie tracą przez to na jakości. Mając ograniczony budżet i chcąc zakupić nowy komputer, kupimy raczej bubla. Porównywanie cen, szukanie tego idealnego modelu, który spełni nasze oczekiwania i który zmieści się w naszym budżecie, często kończy się kupnem komputera z niższej półki, który nie służy nam długo, nie działa tak, jak powinien. A przecież za tę samą cenę, a często nawet niższą (sic!) można kupić komputer o lepszych parametrach, działający lepiej i wydajniejszy. Używany laptop jest również świetnym pomysłem na pierwszy komputer dla dziecka, które i tak nie wykorzysta w pełni potencjału nowego, drogiego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę?

Gdy chcemy kupić nowy komputer, dokładnie porównujemy parametry dostępnych modeli, które mieszczą się w naszym budżecie. Ta sama zasada obowiązuje podczas zakupu komputera używanego. Warto również sprawdzić, jakie są ceny nowych modeli i porównać je z tymi, które proponuje sprzedawca, czy mieszczą się one w granicach normy. Dokładnie sprawdzić należy również historię pochodzenia komputera, dokumentację i oryginalność podzespołów, stan obudowy, zawiasów i matrycy, baterię i wszelkie wyposażenie dodatkowe. Gdzie kupić takie urządzenie? Wszelkie portale aukcyjne aż uginają się od ilości wystawianych tam sprzętów. Warto również odwiedzić stacjonarny laptop outlet, gdzie będziemy mogli zwykle sprawdzić działanie komputera. Pamiętaj jednak, że taki zakup należy dokładnie przemyśleć, sprawdzić wszystkie elementy i zachować ostrożność. Używane wcale nie znaczy gorsze. Może natomiast stać się synonimem lepszego, jeżeli zakupu dokonamy rozsądnie.

Dodaj komentarz