Wszystko, co musisz wiedzieć o przygotowywaniu fiszek

Fiszki to jedno z wielu dostępnych narzędzi wykorzystywanych do nauki. Nauka za pośrednictwem fiszek wykorzystuje tak zwane aktywne przywoływanie informacji, dzięki czemu przygotowując odpowiednio fiszki, mamy szansę zapamiętać więcej informacji w krótkim czasie (w odróżnieniu od form nauczania pasywnego).

Czym są fiszki?

Fiszki to jedna z popularnych technik uczenia się, wykorzystywana  między innymi do nauki języków obcych, dat historycznych lub stolic państw. Fiszkami nazywamy dwustronne karteczki przygotowywane na zasadzie pytanie-odpowiedź. Fiszki dostępne są zarówno w formie papierowej (można nabyć gotowe fiszki lub stworzyć je samemu), jak i cyfrowej — w specjalnie przygotowanych aplikacjach. 

Jak odpowiednio przygotować fiszki?

Mówi się, że najbardziej skuteczne fiszki to te, które przygotujemy sami — już podczas przygotowywania fiszek rozpoczyna się bowiem nasza nauka. Aby mieć pewność, że nauka z wykorzystaniem fiszek przyniesie zamierzone efekty, należy odpowiednio je przygotować. Oto kilka praktycznych porad:

  • Pamiętaj, że fiszki mają być proste — umieszczaj tylko jedno zagadnienie na fiszce,
  • Pisz zwięźle, używając prostego, łatwego do zapamiętania języka,
  • Używaj grubego papieru, aby odpowiedzi nie prześwitywały z drugiej strony,
  • Grupuj fiszki tematycznie — oznaczanie działów tematycznych odpowiednimi kolorami lub rysunkami ułatwi ci naukę.

Jak uczyć się z fiszek?

Aby nauka z fiszek była skuteczna, warto w stu procentach skupić się na tej czynności np. eliminując rozpraszające dźwięki z naszego otoczenia. Całkowite skupienie pozwoli przyswoić więcej informacji. Korzystając z techniki nauczania, jaką są fiszki, należy pamiętać o systematyczności — nauka przynajmniej kilku słówek dziennie jest ważna dla skuteczności tej metody. Z systematycznością wiąże się jeszcze jedna bardzo ważna wskazówka — ucz się często, ale w krótkich blokach. Czasem 15 minut intensywniejszej nauki przyniesie lepszy efekt niż kilka godzin wpatrywania się w zeszyt.

Tę i wiele innych metod nauczania zaoferuje ci kurs języka angielskiego Częstochowa  http://tarkowski.edu.pl/.