Programy do ewidencji odpadów – przegląd funkcji i integracji

Oprogramowanie służące do gospodarki odpadami znacznie ułatwia prowadzenie ich ewidencji. Sprawdź, jakie oferuje funkcje i integracje!

Firmy działające w branży komunalnej, których zadaniem jest zarządzanie gospodarką odpadami, coraz częściej sięgają po dedykowane programy komputerowe umożliwiające łatwiejsze jej prowadzenie. Oferowane przez nie funkcje i integracje powodują, że zarządzanie odpadami staje się nie tylko łatwiejsze i szybsze, ale również mniej podatne na błędy.

Jakie możliwości oferują programy do zarządzania gospodarką odpadami?

Oprogramowanie, którego celem jest zarządzanie gospodarką odpadami, może zaoferować swoim klientom szeroką gamę funkcji do wyboru, które odpowiadają wymaganiom firm w branży komunalnej.

Tego typu oprogramowanie łączy w sobie rozwiązania znane z różnych rodzajów oprogramowania, między innymi systemów transportowych, magazynowych, służących do zarządzania relacjami z klientami, systemów do fakturowania, Business Intelligence (BI), zarządzania dokumentami. Również poprzez integrację z systemem do BDO mogą tworzyć raporty BDO i przesyłać je do bazy.

Obecnie tego typu oprogramowanie działa nie tylko na urządzeniach stacjonarnych i laptopach, lecz również na urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach, kolektorach danych. Błyskawiczny przesył danych następuje wtedy za pośrednictwem chmury, która umożliwia błyskawiczną komunikację pomiędzy wieloma użytkownikami systemu.

Programy do ewidencji odpadów – funkcje

Wybierając program do gospodarki odpadami, przedsiębiorca może uzyskać dostęp do szerokiej gamy funkcji, które pozwalają na łatwiejsze zarządzanie całą firmą.

Wśród dostępnych funkcjonalności znajdują się między innymi:

 • Zarządzanie transportem – zarządzanie posiadaną flotą pojazdów, planowanie tras oraz ich optymalizacja, aby dojazd zajmował jak najmniej czasu.
 • Zarządzanie usługami terenowymi – przygotowywanie harmonogramów dotyczących usług oraz ich realizacji.
 • Zarządzanie pracownikami mobilnymi – organizowanie zadań pracowników, a także monitorowanie ich realizacji.
 • Prowadzenie monitoringu GPS w czasie rzeczywistym – dzięki temu możliwe jest łatwiejsze kontrolowanie położenia pojazdów, pracowników i szybka reakcja w razie potrzeby zmiany zleceń.
 • Zarządzanie ruchem na placu – przeprowadzanie prewaizacji, autoawizacji, przydzielanie ramp magazynowych.
 • Obsługa klientów – również prowadzona dzięki systemowi CRM, który pozwala na zarządzanie relacjami z klientami.
 • Przygotowywanie dokumentów, w tym rozliczeń oraz faktur, a także zarządzanie dokumentacją.
 • Program do BDO – przygotowywanie raportów oraz przekazywanie ich do Bazy Danych Odpadowych, dzięki czemu system BDO jest łatwiejszy w obsłudze.

Z powyższych funkcji mogą skorzystać użytkownicy, którzy wybrali program do ewidencji odpadów soteko.pl. Oferuje on również dostęp do dodatkowych usług związanych z prowadzeniem firmy komunalnej.

Programy do ewidencji odpadów – integracje

Warto też wskazać, że program umożliwiający zarządzanie gospodarką odpadami pozwala na skorzystanie z szerokiej gamy integracji, dzięki którym możliwa jest współpraca programu wraz z innym oprogramowaniem oraz zewnętrznymi urządzeniami.

Program może być między innymi zintegrowany z ERP, czyli z systemem informatycznym przeznaczonym do zarządzania wszystkimi zasobami firmy.

Możliwa jest również zintegrowany z:

 • wagami
 • telemetryką w pojazdach
 • kartami paliwowymi
 • terminalami
 • giełdami transportowymi
 • systemami RFID
 • czujnikami

Integracje dostępne w programach do ewidencji odpadów dotyczą również wspomnianego już systemu BDO, a także innych rozwiązań stosowanych w transporcie specjalistycznym między innymi w przypadku przewozu paliw i ładunków niebezpiecznych.

Tak szeroka gama usług powoduje, że zarządzanie odpadami prowadzone w ramach specjalistycznego oprogramowania dla firm komunalnych staje się jeszcze łatwiejsze, wygodniejsze i oszczędza czas. Wdrożenie programu tego typu umożliwia zatem firmie znacznie efektywniejszą i wydajniejszą pracę, również w przypadku korzystania zarówno w formie, jak i poza nią.