Sprzęty ogrodnicze – jak o nie dbać?

Piękny ogród to marzenie każdego posiadacza działki rekreacyjnej. Potrzebna jest systematyczna praca i dużo zaangażowania, ale efekty mogą być naprawdę spektakularne. Dbanie o ogród to nie tylko pielęgnacja roślin, drzew i trawnika, to także dbanie o sprzęt ogrodniczy. Jeżeli narzędzia i sprzęty mają działać długo, nie wolno zapominać o nich nawet zimą. Jest to idealna pora na wszelkiego rodzaju ostrzenie, czyszczenie i zabezpieczanie.

Sprzęty ogrodnicze – jak o nie dbać?

Najczęstsze miejsca do przechowywania różnego rodzaju narzędzi i sprzętów ogrodniczych to garaż, altanka lub domek gospodarczy. W takich pomieszczeniach przede wszystkim powinno być sucho. Szczególnie narażone na wilgoć są narzędzia elektryczne. W nieodpowiednich warunkach może dojść do uszkodzenia ich silnika. Warto o to zadbać, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. 

Jak wiadomo takie sprzęty jak podkaszarka lub kosiarka nie należą do najtańszych. Trzeba o nie odpowiednio dbać i zabezpieczać, by posłużyły nam na lata. Ewentualnie w razie jakichkolwiek uszkodzeń bądź konieczności wymiany danej części, producenci dają taką możliwość. W sklepach ze sprzętami ogrodniczymi znajdziemy między innymi: silnik, głowicę, filtr powietrza Briggs&Stratton i nowe noże do kosiarki.

Odpowiednia pielęgnacja narzędzi

Dobrym pomysłem jest przymocowanie haków i półek do ścian. Narzędzia są wtedy w dobrej pozycji, łatwo dostępne i nie zajmują dużo miejsca. Na haku przykładowo można powiesić:

  • kompaktową podkaszarkę – przystosowaną do mniejszych prac w ogródku,
  • piłę do przycinania krzewów,
  • młotki, grabie, miotły,
  • nożyce ręczne.

Jeśli chodzi o piłę łańcuchową i nożyce do żywopłotu – zimuje się je w specjalnych pokrowcach zabezpieczających przed zanieczyszczeniami. Metalowe elementy smarujemy olejem lub środkiem konserwującym, tak by nie wdała się rdza. Wraz z przyjściem wiosny narzędzia należy naostrzyć i na nowo nasmarować. Na narzędziach tnących zwykle zalega żywica, możemy ją usunąć za pomocą rozpuszczalnika lub nafty.

Więcej na stronie: https://ogrodexmilicz.pl.